Kategorie: Wszystkie | poezja
RSS
piątek, 18 maja 2007

W kontekście zbliżającego się strajku lekarzy chciałam przypomnieć Przysięgę Hipokratesa, ponieważ uważam,ż e jak zwykle w okresie strajkowym będzie nadużywana przez niektórych ludzi, którzy nie znają jej treści:))

PRZYSIĘGA HIPOKRATESA

Przysięgam na Apollona lekarza, na Asklepiosa, Hygieje, i Panaceje oraz na wszystkich bogów i boginie, biorąc ich na świadków, że wedle mej możności i rozeznania będę dochowywał tej przysięgi i tych zobowiązań.

Mistrza mego w tej sztuce będę szanował na równi z rodzicami, będę się dzielił z nim mieniem i na żądanie zaspokajał jego potrzeby: synów jego będę uważał za swoich braci i będę uczył ich swej sztuki, gdyby zapragnęli się w niej kształcić, bez wynagrodzenia i żadnego zobowiązania z ich strony; prawideł, wykładów i całej pozostałej nauki będę udzielał swym synom, synom swego mistrza oraz uczniom, wpisanym i związanym prawem lekarskim, poza tym nikomu innemu. Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i rozeznania ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy.

Nikomu, nawet na żądanie, nie dam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka poronnego. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.

Nie będę operował chorych na kamicę, pozostawiając to ludziom zawodowo stosującym ten zabieg.

Do jakiegokolwiek wejdę domu, wejdę doń dla pożytku chorych, nie po to, żeby świadomie wyrządzać krzywdę lub szkodzić w inny sposób, wolny od pożądań zmysłowych tak wobec niewiast jak i mężczyzn, wobec wolnych i niewolników.

Cokolwiek bym podczas leczenia, czy poza nim, z życia ludzkiego ujrzał, czy usłyszał, czego nie należy na zewnątrz rozgłaszać, będę milczał, zachowując to w tajemnicy.

Jeżeli dochowam tej przysięgi, i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu tej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy; jeżeli ją przekroczę i złamię, niech mnie los przeciwny dotknie.

15:47, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (7) »

" Powiadają , że po śmierci, po zmartwychwstaniu i po Dniu Ostatnim wszyscy musimy przekroczyć most. Zewsząd otacza nas ciemność, świat jest niczym mroczny grobowiec, z dołu unosi sie dym. Niczego nie widać, ani gwiazd, ani nieba; niczego prócz mostu, dymu i punktu światła w oddali - światła, które jest wejściem do Raju...(...)

Powiadają,że między Niebem a Piekłem istnieje ściana przeznaczona dla wiernych czyniących zło i dla niewiernych, którzy czynili dobro . Przez ścianę tę widać zarówno czeluści Piekieł, jak i Ogrody jasności; tam na szczycie muru, pokutnicy czekają całe wieki, aż Bóg się nad nimi zlituje...(...)"

Daniel Horch

 

Dziś zakupiłam książkę " Anioł o stu skrzydłach" Daniela Horcha...zaciekawił mnie pierwszy rozdział, który pobieżnie przejrzałam......własnie takiej lektury potrzebuję w ten weekend...

14:14, dr_ewa999
Link Komentarze (2) »

"Rozedrgane kolory mówią : czerwień o krwi i o pożarze serca, głęboki błękit o wierności i bólu. Kolorowe draperie w harmonijnych fałdach zastygły wokół zgiętych cierpieniem postaci, po nieruchomych twarzach toczą się błękitne łzy. Krew prawdziwymi kroplami przywiera do czoła.

Kto jeszcze potrafi tak malować ból ? Umiejętną dłonią tak pewnie położyć plamę, żeby poprzez wieki świadczyła o słabości Boga i o potędze człowieka?  Kto jeszcze samym kolorem uchwyci śmierć w czworokątny zarys ramy, kto namaluje krzyk?"

Halina Poświatowska

07:29, dr_ewa999
Link Komentarze (3) »
Zakładki:
szablon wykonany przez Finetkę
01 kalkulator promili
02 popatrzmy razem w niebo
03.Są ze mną od początku
04.kobiecy punkt widzenia
05.męski punkt widzenia
06.medycy
07.medyczne -pokrewne
08.z kluczykiem
11.kulinarnie
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
blogi