Kategorie: Wszystkie | poezja
RSS
niedziela, 28 września 2008

Żółte wino
mieszka w nas

Po każdym kieliszku
stajemy się coraz lepsi

Po całej butelce
będziemy jak święci niebiescy

Głaszczesz moją rękę

Muzykanci wzlatują
do nieba
na złotych trąbach
i spadają na ziemię
z hukiem bębnów

Podłoga ugina się
jak obłok

Na ulicy
gwiazdy rzucają w nas
kasztanami

Niesiesz mnie
po schodach
prosto na księżyc


        Małgorzata Hillar
23:25, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (4) »
piątek, 19 września 2008

Jak juz wspomniałam żołnierze hiszpańscy i nierządnice hiszpańskie zawlekli za czasów Karola VIII kiłę do Francji , stamtąd zaś rozlała sie po całej Europie.. " Wędrowała" z zachodu na wschód przybierając nazwę państwa skąd ją przywleczono. Tak pojawiły się nazwy: choroba neapolitańska, choroba włoska, francuska ( stąd polska nazwa " franca") , galijska, litewska itd.

Syfilis-tę nazwę kiła zawdzięcza pasterzowi Syphilusowi z poematu Francastoriusa. Syphilos obraził boga słońca, obrażony bóg w odwecie wypalił na ciele pasterza wrzody.

Wg Bierkowskiego nazwa syfilis pochodzi od greckich słów: sys- świnia i phileo - kocham, miłuję.

Ciekawą drogę przeszła kiła z Zachodniej Europy do Polski. Otóz badacze stoją na stanowisku, ze do naszego kraju została zawleczona w 1495 roku przez pewną " białogłowę, co na odpusty do Rzymu chadzała" ( podobno była to żona kasztelana, ale już nie pamiętam , ktorego.

 

W Polsce kiłę pierwotnie nazywano " francą", przymiotem, chorobą galijską, a nawet chorobą warszawską za czasów króla Stanisława Augusta.

 

Podobno XVI wieku choroba ta była tak pospolita,że sławny lekarz Wojciech Oczko pisał " tak się spospolitował ten przymiot ( dawna nazwa kiły), iż rzadki któryby w sobie takiej sztuki nie miał".

Niestety przez wieki nie znano czynnika sprawczego choroby, dopiero w 1905 roku Schaudinn i Hoffman wykryli krętka bladego-zarazka kiły.

Niestety nie było teżskutecznych leków, a ludzie wobec tej choroby byli bezbronni.Kiła była więc chorobą nieuleczalną prowadzącą do kalectwa i smierci. Leczeni polegało głównie na izolowaniu chorych.

W 1528 r powstał pierwszy szpital w Krakowie przeznaczony dla chorych wenerycznie, a w 1591 szpital Sw. Łazarza w Warszawie.

 

Duzym postępem w leczeniu kiły było wprowadzenie do terapii arsenu i bizmutu , z tego co pamiętam właśnie tę terapię zastosowano u bohaterki " Pożegnania z Afryką" :))

 

Przełomem w leczeniu chorób wenerycznych okazał się rok ( wcale nie tak dawny) 1943 , kiedy to odkryto penicylinę .

Od tego czasu problem walki z chorobami stał się przede wszystkim zagadnieniem społecznym....

Kto ze znanych nam chorował na kiłe? - Lenin, ,król Angli Henryk VIII-stąd problemy z uzyskaniem potomka -dzieci umieraly po porodzie, bądż rodziły sie martwe, nasz krol Michał Korybut Wisniowiecki,król Jan Sobieski, ktory zaraził swoja ukochaną Marysieńke...itd itd...

 

 

 

 

czwartek, 18 września 2008

Przy okzji porządków na półce z ksiązkami w gabinecie natrafiłam na poblikację z 1967 roku Jerzego Suchanka " Choroby weneryczne" i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie rys historyczny owych chorób, ktory pochłanął mnie na dobrą chwilę :)))

 

Choroby przenoszone drogą płciową , jak podaja żródła znane były od najdawniejszych czasów, nie znano niestety ich epidemiologii czy etiologii . Próby ochrony zdrowych obywateli danej społczności przed chorymi miały niekiedy brutalną formę. Podobno w czasach dawnych wymordowano 80 000 mieszkancow miasta Avaris w Azji Mniejszej , nawiedzonych epidemią jakiejś choroby wenerycznej. "Podobnie Mojżesz kazał wymordować 24 000 ludzi podejrzanych o zakażenie prawdopodobnie rzeżączką, a dla pozostałych przy zyciu zarządził kwarantannę".

 

Od dawien dawna choroby te były wiązane z nierządem, czego dowodem na to jest ,że" w starozytnej Grecji Solon poddał prostytutki reglamentacji ( hmmm, ciekawe co to oznaczało ?) , a domy publiczne oddał pod nadzór lekarzy", podobnie było w Starożytnym Rzymie.

Pierwsze zachorowania kiły w Europie odnotowano w XV wieku.Niektorzy uważają,że została zawleczona do Europy z Ameryki w 1493 r. przez marynarzy Kolumba. Przeciwnicy tej teorii stoją na stanowisku, że za rozpowszechnienie kiły odpowiadają żołnierze KarolaVIII .Podczas wypraw wojennych najprawdopodobniej roznieśli ją po naszym kontynencie.

 

Gdy Karol VIII oblegał w 1493 r. Neapol, król Neapolu wezwał na pomoc Hiszpanów i hiszpańskie kurtyzany zarażone kiłą. To poprzez owe nierządnice zaczęła szerzyć się w szeregach armii Karola VIII zaraza weneryczna.

 

U niektórych mumii egipskich naukowcy dostrzegli zmiany kostne podobne do kiły póżnej, zaś obserwacje Waltera z Krakowa nad postaciami w ołtarzu Wita Stwosza wykazują u niektórych z nich objawy typowe dla kiły wrodzonej i nabytej. Wspomnijmy ze ołtarz powstał kilka lat przed wyprawą Kolumba do Ameryki. Hmmm?

Choroba miała wówczas odmienny przebieg niż dzisiaj. Była bardziej burzliwia, o cięzkim przebiegu, a skutki jej były grożne, obserwowano dużą smietelnośc

 

Czy mozna ja obecnie porównać z pandemią HIV, pewnie tak.....

 

cdn.....

 

13:33, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (22) »
Zakładki:
szablon wykonany przez Finetkę
01 kalkulator promili
02 popatrzmy razem w niebo
03.Są ze mną od początku
04.kobiecy punkt widzenia
05.męski punkt widzenia
06.medycy
07.medyczne -pokrewne
08.z kluczykiem
11.kulinarnie
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
blogi