Kategorie: Wszystkie | poezja
RSS
niedziela, 27 kwietnia 2008

1. Co roku ponad trzy i pół tysiąca kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.

2. Blisko dwa i pół tysiąca Polek umiera rocznie z powodu choroby nowotworowej wywołanej wirusem brodawczaka ludzkiego, która we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna.

3. Dlaczego kobiety docierają do lekarzy tak póżno?

 

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem wystepującycm wśród kobiet i drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych.

 

Statystyki GUS wskazują,że 30% polskich kobiet nigdy w życiu nie miało wykonanej cytologii !!!!

Poziom edukacji zdrowotnej wydaje się w tym zakresie wielce niedostateczny. Pajentki nie rozumieją czym jest rak szyjki macicy i jak można się przed nim chronić. Jeszcz gorzej jest z mężczyznami. Na pytanie ankieterów: kiedy ich partnerki miały badanie cytologiczne - 64% odpowiedziało" nie wiem". Panowie-zainteresujcie się zdrowiem swoich partnerek!!!

Przyczyn należy też szukać w fakcie, iż problematyka seksualności i a zatem i zdrowia w zakresie prokreacji jest traktowana w Polsce nadal jako temat wstydliwy, nieprzyzwoity, temat tabu szczególnie wśród kobiet słabiej wykształconych.

Obecnie wiadomo, że czynnikiem sprawczym, wywołującym zmiany w komórkach szyjki macicy a w konsekwencji prowadzące do pojawienia się komórek nowotworowych jest już wspomniany przeze mnie wius HPV . Wirus ten przenoszony jest droga płciową. Promiskuityzm ( częsta zmiana partnerów, partnerek seksualnych) moze prowadzić do zakażenia.

Obecnie na rynku dostepna jest szczepionka DLA WSZYSTKICH KOBIET nie tylko dla małych dziewczynek. Nistety cena jednej ampułki około 400-500 zł, a trzeba ich kupic trzy...Jeśli Cię stać zaszczep swoją małoletnią córkę.

Jesli kiedykolwiek miałaś zmiany skórne w obrębie narządów płciowych o charakterze wirusowym ( kłykciny) jesteś szczególnie zagrożona rakiem szyjki macicy.

Najprostrzym i najtańszym srodkiem profilaktycznym jest badanie cytologiczne w gabinetach ginekologicznych.

W latach 2007-2008 tylko 33% kobiet poddało się badaniu cytologicznemu,aż 67% kobiet nie zrobiło tego badania.

NFZ wysłał 5,6 milionów zaproszeń do kobiet w całym kraju w przedziale wiekowym 25- 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne. Niestety bardzo niewiele kobiet zgłosiło się na badania.

A TY, kiedy ostatni raz robias badanie cytologiczne?

To pytanie kieruję również do mężczyzn czytających tego bloga: kiedy Twoja żona, przyjaciółka, dziewczyna, siostra, matka robiła takie badanie?

Stawką jest życie - nie zapominaj o tym.

17:12, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (69) »
środa, 23 kwietnia 2008

 

*****
Duszo! Obróć się w nicość, abym przestała
mieć swą świadomość, bo cóż mi po niej?
Znękana życiem i obolała,
czuję jak Wszechświat w gorączce płonie.

Kwiatku! Zwiędnij bezpłodnie, aby nie bawić
dłoni i oczu dotykiem piękna.
Nic od cierpienia nie może zbawić
- czuję jak serce na dwoje pęka.

(...)

Boże! We własną godność już nie uwierzę.
Chciałam odzyskać resztki mej twarzy
- w lustrze znalazłam skrwawione zwierzę.
Zabij, nim więcej złego się zdarzy!

Joanna Borgensztajn

 

Bardzo lubię wiersze Joanny Borgensztajn, smutek jaki odnajduję w jej wierszach jest przejmujący a zarazem piękny.

Dziś jeden z jej wierszy. 

 

23:54, dr_ewa999 , poezja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 kwietnia 2008
czwartek, 17 kwietnia 2008


Z twoich ramion widzę niebo drżące rozkoszą...
Spadłą gwiazda. I druga, i trzecia. Prawdziwa to epidemia!
Widać dzisiaj niebem jest ziemia,
dlatego się gwiazdy przenoszą.

 

    Maria Pawlikowska -Jasnorzewska
20:22, dr_ewa999 , poezja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 kwietnia 2008

 

Dość powszechnie pokutuje w naszym społeczeństwie pogląd ,  że tak naprawdę kobieta tylko wchodzi w okres menopauzy ,  mężczyzny zaś problem ten nie dotyczy.  Kobieta w pewnym momencie swojego życia przestaje miesiączkowac i poziom żeńskich hormonów drastycznie zaczyna spadać i ogólnie widomo, że to jest własnie ten moment.

A jak to jest z mężczynami?

Otóż,  okazuje się,  że w odróżnieniu od kobiet poziom męskiego hormonu - testosteronu u mężczyzn spada bardzo wolno, bo podobno około1 % rocznie.  Liczba plemników nieco się zmniejsza ale za to nie obniża się ich jakość , a więc mężczyzna po sześciedziątce nadal jest płodny ( czego przykładem jest znany aktor Anthony Quinn  niezapomniany " Grak Zorba", który spłodził potomka w wieku osiemdziesięciu lat) ......ale ........pojawiają się kłopoty ze wzwodem - związane nie tylko z obniżeniem poziomu testosteronu ale też  ze zmianami w naczyniach kwionośnych,  napady gorąca i potliwość - podobnie jak to ma miejsce u kobiet w okresie menopauzy,  nadmierna drażliwość a niekiedy nawet depresja, na brzuchu gromadzi się tkanka tłuszczowa, zwykle bagatelizowana przez mężczyzn, tłumaczą ją często zamiłowaniem do piwa i innych płynów , pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu i przerostem prostaty,  pojawiają się też bóle kręgosłupa i miażdzyca naczyń.

Andropauzę - męskie przekwitanie - przyśpieszyć może niehigieniczny tryb życia i niektóre choroby: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,  nieodpowiednia dieta ( przewaga tłuszczów)  , mało ruchu.  Niemniej jednak o  tym kiedy pojawi się andropauza i jaki będzie jej przebieg decydują także czynniki genetyczne,  jesli ojciec wszedł w ten okres wcześnie to i u syna będzie podobnie.

Pierwsze objawy moga być u czterdziestolatka ale zwykle pojawiają sie po pięćdziesiątym roku życia - podobnie jak to ma miejsce u kobiet..

Męska menopauza-andropauza - pojawia się wolno, podstępnie.  Czasami trudno jest uchwycić jej początek. Niestety jest to pułapka,  w którą wpadają mężczyzni zbyt rzadko kontrolujący swoje zdrowie.

Wiekszość panów przychodzi do lekarza wówczas gdy pojawia się nadcisnienie, kłopoty z sercem, zadyszka, zaburzenia erekcji, depresja czy pogorszenie sprawności intelektualnej.

Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć , że pojawienie się andropauzy zależy w dużej mierze od ogólnego stanu orgnizmu a nie od wieku, im bardziej panowie zadbają o swoje zdrowie tym pózniej pojawią się klopoty z andropauzą.  Tak więc wyłącz komputer, wyciągnij rower z piwnicy czy garażu i wybierz się na przejażdżkę. Zostaw samochód na parkinku i pójdż na spacer :) wybierz się na basen , pograj w tenisa czy z dzieckiem/wnuczkiem w piłkę  :))

<

12:52, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (29) »
Zakładki:
szablon wykonany przez Finetkę
01 kalkulator promili
02 popatrzmy razem w niebo
03.Są ze mną od początku
04.kobiecy punkt widzenia
05.męski punkt widzenia
06.medycy
07.medyczne -pokrewne
08.z kluczykiem
11.kulinarnie
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
blogi