Kategorie: Wszystkie | poezja
RSS
środa, 24 grudnia 2008

Boże Narodzenie obchodzimy trzy dni po zimowym przesileniu, gdy na "północnej półkuli trwa najdłuższa noc w roku.

Tak naprawdę jednak do końca nie znamy daty narodzin Chrystusa.

Datę 25 XII przyjęto dopiero w VI wieku.W tym dniu obchodzono w Rzymie święto Solis Invictus-Słońca Niezwycięzonego oraz uroczystosci Saturnaliów, ku czci boga Saturna.

Dzień 25 XII był również dniem narodzin słonecznego boga Mitry, ktory podobno wyłonił się z ciemnej pieczary, by stoczyć zwycięski bój z czarnym bkiem, ktory to symbolizował śmierć i zniszczenie.

Kościół w celu zaadaptowania pogańskich świąt do swoich potrzeb uznał ten dzień jako umowny dzień narodzin Jezusa.

W niktorych regionach naszego kraju jeszcze w XIX wieku uważano,ze w wigilię dnia narodzin Jezusa zmarli budzą się ze snu i odwiedzają swoich żywych bliskich. W ten dzien wraz ze zmarłymi budziły się zwierzęta, ktore zyskiwaly zdolnośc mówienia ludzkim glosem i przepowiadania przyszłości. Hmm, ciekawe co też moje psy powiedzą mi dzis w tę noc wigilijną ? :)

Jak mówi tradycja w wigilię należlo wstać wczesnie rano, toaleta jedynie przy uzyciu zimnej wody ( brr), a na sniadanie chleb z miodem kieliszek wódki-by rok był dostatni ( nie dotyczy kierujących pojazdami mechanicznymi) no i teraz mozna bylo czekać poszcząc do pierwszej gwiazdki :)

Liczba dan ulegała ciągle zmianom jedni uwazają,ze powinna ich byc nieparzysta liczba: 7- u pospólstwa , 9-w szlacheckim domu, a jedenascie w magnackim, wtedy zawita szczęście w progi domu inni ze ma być ich 12 tyle ilu było apostołów.Na przestrzeni wieków i to się zmieniało. Jedno jest pewne dania wigilijne powinny pochodzić z lasu, łąki, ogrodu, rzeki, i pola.

Pasterka-msza o północy na cześć narodzin Jezusa, kiedyś dla katolików obowiązkowa, dziś jedynie dla wytrwałych :)) Ja osobiście bardzo lubię chodzić na pasterkę. A po pasterce nastepował czas wesela , radości i oczekiwania na Nowy Rok, kiedy mozna się bawić i jesć i pić do woli. Czas od drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli -to tzw. gody. A po trzech Królach -karnawał :))

 

 

12:26, dr_ewa999 , poezja
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2
Zakładki:
szablon wykonany przez Finetkę
01 kalkulator promili
02 popatrzmy razem w niebo
03.Są ze mną od początku
04.kobiecy punkt widzenia
05.męski punkt widzenia
06.medycy
07.medyczne -pokrewne
08.z kluczykiem
11.kulinarnie
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
blogi