Blog > Komentarze do wpisu

słowo na niedzielę - menopauza u mężczyzn

 

Dość powszechnie pokutuje w naszym społeczeństwie pogląd ,  że tak naprawdę kobieta tylko wchodzi w okres menopauzy ,  mężczyzny zaś problem ten nie dotyczy.  Kobieta w pewnym momencie swojego życia przestaje miesiączkowac i poziom żeńskich hormonów drastycznie zaczyna spadać i ogólnie widomo, że to jest własnie ten moment.

A jak to jest z mężczynami?

Otóż,  okazuje się,  że w odróżnieniu od kobiet poziom męskiego hormonu - testosteronu u mężczyzn spada bardzo wolno, bo podobno około1 % rocznie.  Liczba plemników nieco się zmniejsza ale za to nie obniża się ich jakość , a więc mężczyzna po sześciedziątce nadal jest płodny ( czego przykładem jest znany aktor Anthony Quinn  niezapomniany " Grak Zorba", który spłodził potomka w wieku osiemdziesięciu lat) ......ale ........pojawiają się kłopoty ze wzwodem - związane nie tylko z obniżeniem poziomu testosteronu ale też  ze zmianami w naczyniach kwionośnych,  napady gorąca i potliwość - podobnie jak to ma miejsce u kobiet w okresie menopauzy,  nadmierna drażliwość a niekiedy nawet depresja, na brzuchu gromadzi się tkanka tłuszczowa, zwykle bagatelizowana przez mężczyzn, tłumaczą ją często zamiłowaniem do piwa i innych płynów , pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu i przerostem prostaty,  pojawiają się też bóle kręgosłupa i miażdzyca naczyń.

Andropauzę - męskie przekwitanie - przyśpieszyć może niehigieniczny tryb życia i niektóre choroby: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,  nieodpowiednia dieta ( przewaga tłuszczów)  , mało ruchu.  Niemniej jednak o  tym kiedy pojawi się andropauza i jaki będzie jej przebieg decydują także czynniki genetyczne,  jesli ojciec wszedł w ten okres wcześnie to i u syna będzie podobnie.

Pierwsze objawy moga być u czterdziestolatka ale zwykle pojawiają sie po pięćdziesiątym roku życia - podobnie jak to ma miejsce u kobiet..

Męska menopauza-andropauza - pojawia się wolno, podstępnie.  Czasami trudno jest uchwycić jej początek. Niestety jest to pułapka,  w którą wpadają mężczyzni zbyt rzadko kontrolujący swoje zdrowie.

Wiekszość panów przychodzi do lekarza wówczas gdy pojawia się nadcisnienie, kłopoty z sercem, zadyszka, zaburzenia erekcji, depresja czy pogorszenie sprawności intelektualnej.

Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć , że pojawienie się andropauzy zależy w dużej mierze od ogólnego stanu orgnizmu a nie od wieku, im bardziej panowie zadbają o swoje zdrowie tym pózniej pojawią się klopoty z andropauzą.  Tak więc wyłącz komputer, wyciągnij rower z piwnicy czy garażu i wybierz się na przejażdżkę. Zostaw samochód na parkinku i pójdż na spacer :) wybierz się na basen , pograj w tenisa czy z dzieckiem/wnuczkiem w piłkę  :))

<

niedziela, 13 kwietnia 2008, dr_ewa999

Polecane wpisy

  • Maj

     Po złotej pogodzie Majowej i bzowej Powoli zapada Zmierzch także majowy. Obudził się wietrzyk Łagodny i miękki I brzozom podnosi Zielone sukienki. Przy

  • Jest taki wiatr....

    Jest taki wiatr, co włosów nie rozwiewa i gałęzi nie zgina. Nadchodzi ni stąd, ni zowąd i myśli w nas budzi, obrazy ożywia pod powieką. I wtedy czujemy, że coś

  • na dobranoc

     Kwiecień Po niebie pędzi chmur konnica I mruczą dzikie zwierzęta. Drzew nagie szczyty gnie wichrzyca I zmiata kurz jak na święta. Kwietniowa burza niec

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/04/13 12:56:20
Byle nie przesadzić w drugą stronę:))) Jak na obrazku:))
-
2008/04/13 13:35:18
Goldenbrown-chyba niewiele jest kobiet, które gustują w tak umięśnionych mężczyznach jak ten pan z obrazka, aczkolwiek sądzę,że są pewne wyjątki :)
-
2008/04/13 14:52:27
A dal tych, którzy wybierają się na spacer z lornetką przypominam, że dziś wieczorem jest zakrycie M44 przez Księżyc.

Co to jest M44 można sobie obejrzeć np. tu: www.seds.org/Messier/m/m044.html i tu: seds.org/messier/more/m044_more.html. Po polsku np. w Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Messier_44. Zakrycie zaczyna się około 20:50 (dokładne czasy trochę się różnią w zależności od położenia).

Niestety wygląda na to, że chmurwy też o tym wiedzą i będzie zakrycie nie tylko przez Księżyc ale i przez chmury :( Chociaż prognozy pogody na jednej z polskich stron pokazują, że może będzie jednak coś widać.
-
2008/04/13 15:45:47
Majari-wiesz? podziwiam Cię za znajomośc ciał niebieskich i odnajdywanie drogi do nich na zaplątanych ściezkach nieba :))
-
2008/04/13 17:37:08
Władysław Jagiełło doczekał męskiego potomka mając podobno lat 74. Miał trzech synów!:)
-
2008/04/13 17:41:48
Podobno:) A cóż innego mogła twierdzić prawowita małżonka Władka J? Miejmy nadzieję, że zdrad wówczas było mniej, niż teraz..:)
-
2008/04/13 19:16:35
Krogulcu-no właśnie, tak wię pózne ojcostwo wcale ni jest rzadkie....

Goldenbrown- zdrad nie było? A czym było prawo pierwszej nocy albo prawo korzystania z prawa wykorzystywania seksualnego z feudalnymi poddanymi : dziewczynkami czy dorosłymi kobietami? I nie wolno było się zbuntować, bo jasśie pan usiekł szablą. Takie samo prawo miał każdy rycerz przejeżdżający konno przez wieś. W jakich więc kategoriach można oceniać moralność arystokratycznych mężczyn z tamtego okresu? Jeśli pan gwałcił chłopki ( przykład Kmicica) , swpje poddane , swoją własnośc to mieściło się to w definicji zdrady czy nie ? Hmm.....
-
2008/04/13 19:33:14
No roweru bym nie polecał - moze wzrosnąć wynik PSA.
-
2008/04/13 19:45:48
Wiesz Ewuś, a ja mam swoje zdanie na temat Andropauzy. U kobiet menopauza jest czymś oczywistym, coś się kończy, zanika miesiączkowanie i faktycznie jest to uchwytne i jasne. U mężczyzn nic się nie kończy, najnormalniej w świecie człowiek w tym wieku zaczyna wchodzić w okres starczy. Tak jak powiedziałaś - menopauza dotyka każdej kobiety, stąd też jest uzasadnienie tego terminu. U mężczyzn nie wszyscy sześćdziesięciolatkowie mają problemy ze zwodem, nie wszyscy mają prostatę - więc jak to jest z tą andropauzą? Andropauza to termin wymyślony na potrzeby olbrzymich koncernów farmaceutycznych, które sponsorując artykuły i reklamy zdobywają nową grupę wiekową - panów około 60-siątki. Wciska się im preparaty na męska andropauzę. A ludzie to kupują. Ewuś nawet z wśród psychologów są różne opinie - ja jestem zwolennikiem twierdzenia, że nie ma czegoś takiego jak andropauza. To jest tylko zwykły proces starzenie, który ma prawo sie pojawić około 60-tki, i dotyka nie tylko mężczyzn ale i kobiet po menopauzie.
A mężczyźnie libido opada już po 35 -37 roku życia - może więc niedługo doczekamy się jakiego nowego terminu?:)
Pozdrawiam:))
-
2008/04/13 20:13:41
szeptem szkicowany-oczywiscie są to terminy umowne ale sam przyznasz, ze spadek libido wiąze się ze spadkiem poziomu hormonu testosteronu ..a więc jądra nie są już tak wydolne jak u dwudziestolatka...piszesz,ze to starość. Starośc pojawia się gwałtowniej gdy spadają poziomy hormonów płciowych-udowodniono wieloma licznymi badaniami,przynajmniej tak jest u kobiet. Myslę,ze u mężczyzn podobnie. Sam fakt możliwości zapłodnienia nie przeczy istnieniu andropauzy.Piszesz,że to wpływ koncernów farmaceutycznych. Myślę,ze nie, że to zwykłe badania naukowe dają podstawę by tak sądzić, a nauka szuka środków by procesy te opóżnić. HTZ ( hormonoterapia zastępcza) u kobiet znacznie przedłuża młodość i sprzyja zdrowiu więc czemu z niej nie korzystać, oczywiście jeśli wyeliminuje się wszystkie przeciwwskazania.Nie jestem zwolenniczka hormonoterapii zastepczej u mężczyzn ale jesli miałaby przyrócić im młodośc lub ja nieco przedłuzyć -to czemu nie?
-
2008/04/13 20:15:55
ricardo-każdy powinien oczywiście dobrac do swoich mozliwości zdrowotnych wszelką aktywnośc fizyczną :))
-
2008/04/13 23:00:22
Dziś w londyńskim maratonie wziął udział 101-letni zawodnik, ojciec 17 dzieci.O! Wiek jest złudzeniem, a na andropauzę mądrale wymyślili wiagrę. :-))
-
2008/04/13 23:04:03
Antrimie-no własnie andropauza to rzecz względna, wszystko zalezy od stanu ducha. O ile pamiętam Noe ożenił się dopiero gdy skończył 400 lat, wcześniej był za młody i wiagra nie była mu potrzebna :))
-
2008/04/13 23:24:13
Na szczęście mam Bojarka, który dba o moją kondycję i wspólne beganie bardzo (chyba??) sprzyja memu zdrowiu. Mimo swoich lat, nie odczuwam żadnych dolegliwości zwoązanych z tak zwaną andropałzą.:)
-
2008/04/13 23:37:02
Jacku - a żebyś wiedział,że codzienne spacery bardzo poprawiaja kondycję i sprzyjają zdrowiu.
P.S.
Pozdrowienia dla Bojarka od Kropki :))
-
2008/04/14 13:27:20
Dzięki. to wynika po prostu z długoletniej praktyki. W naszym kraju osób znających się na tym jest dużo, dużo więcej.

A jak ktoś nie mógł zobaczyć zakrycia, to tu są ładne zdjęcia. Wszystkie gwiazdki na lewo od Księżyca należą do M44. Ja też próbowałem focić, ale jeszcze nie wiem, co wyszło.
-
2008/04/14 21:21:03
obejrzałam zdjęcia, bardzo ciekawe, ale największą moją uwagę przykuł Księżyc :)))
-
2008/04/15 12:59:58
Dzisiaj jest tam jeszcze ładniejszy obrazek z Księżycem :).

Poza tym dziś wieczorem Księżyc będzie tuż pod Saturnem (jaśniejszy, z lewej) i Regulusem (słabszy z prawej). Być może uda się przez lornetkę dostrzec (niestety nie mam lornteki, więc nie mogę sprawdzić, ale powinno się dać) najjaśniejszy księżyc Saturna Tytan, który świeci jako słaba gwiazdka na prawo od planety.

Regulus to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa.
-
2008/04/15 13:06:21
Majari- poszukam dzis Saturna i Regulusa, ostatnio pilnię wpatruję się w gwiazdy :)) a co do mojej lornetki, to jest taka zwyczajna,,żaden tam fachowy sprzęt więc pewnie Tytana nie zobaczę :)
-
2008/04/15 13:09:09
Facet zaczyna tracić swoje libido od 40 roku życia - gdzieś koło 64 roku, gdy już zaczyna się starzeć - mówią mu że to nie starość ale andropauza. Idzie do apteki, nie ma leku na starość ale jest lek na andropauzę i to ile! Całe półki suplementów. Dowiaduje się też, ze może sobie hormony dać bo seks jest ważny (to nic że jego żona też jest przed siedemdziesiątką). Skoro to andropauza a nie starość - to trzeba z tym walczyć, co nie? Zgadzam się z twierdzeniem, że andropauza to wymysł koncernów farmaceutycznych.
-
2008/04/15 13:13:46
lisku - - moze i tak ale nie szkodzi zadbac o dobrą kondycję fizyczną, rzucić palenie, wyjść na spacer, do tego nie potrzeba koncernów farmaceutycznych :)) a suplementy diety nie zaszkodzą nawet przed " andropauzą" :)
-
2008/04/15 13:36:52
dr_ewo, ale jak ktoś nie pali, chodzi na spacery? Przecież nie każdy mężczyzna pali i nie każdy siedzie przed telewizorem:) Prawda? A na andropauzę nie pomogą spacery trzeba brać suplementy;) a wiadomo kto te suplementy robi. Pozdrawiam i nie jestem Harry;)
-
2008/04/15 13:42:22
lisku- tak samo mozna powiedziec o kobietach,ze to mie żadna menopauza tylko starzenie się organizmu, więc się nie leczmy.
Nie leczmy nadcisnienia-bo pewnie leki od nacisnienia wymysliły firmy faraceutyczne by się bogacić, nie leczmy zawału, niewydolności krązenia...po co dać zarabiać firmom farmaceutycznym?!!Myślę, ze we wszystkim trzeba zachowć rozsądek i nie popadac w paranoję.
-
2008/04/15 13:47:36
E tam, Dr_Ewo, menopauza to coś innego. Tu zachodzi pewien proces. Coś się kończy i nie ma. A u mężczyzn następuje pauza czego? Jak sama widzisz, nawet ten termin nie jest adekwatny. Czym innym jest leczenie chorób a czym innym jest wmawianie ludziom jednostek chorobowych. Mój dziadek ma 80 lat - nigdy nie brał niczego na andropauzę. Nawet o niej nie słyszał. Babcia miała menopauzę - jak każda kobieta.
Trzeba się leczyć z chorób realnych a nie chorób urojonych;)))))
-
2008/04/15 21:49:21
Lisku-wg Ciebie menopauza to choroba?
-
2010/04/22 21:24:18
MENOPAUZA, a zdrowie i seks.
__PODPOWIEDŹ:
BH.44.
KOBIETY w MENOPAUZIE muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby MENOPAUZĘ lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem. Samopoczucie musi być wynikiem jedzenia czystego pożywienia, głównie bez TOKSYN i oczywiście nie powodującego; CUKRZYCY typu 2.
W menopauzie odżywianie to klucz do prawidłowej, prozdrowotnej EGZYSTENCJI. Dlatego ważne jest odkrycie dotyczące chleba przedstawione poniżej. Dzisiaj jest to w kraju absolutnie żywieniowy unikat.

Pomaga nam w tym mianowicie: CHLEB typu KR-IRL, stabilizujący poziom cukru we krwi na wiele godzin.
Jemy bez większych zahamowań, SMACZNIE i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz BEZ UCZUCIA GŁODU.
Zmęczenie jest nam wtedy obce, a KREATYWNOŚĆ myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i szczuplejmy zatem !! Takie odżywianie NIE JEST DROGIE, a wręcz WYJĄTKOWO TANIE; koszt 1 szt. mini chlebka to 18-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł. Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB typu KR-IRL syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz., ELIMINUJE GŁÓD, gwarantując przy tym odżywienie BIOLOGICZNIE WZORCOWE !!
To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

Zobacz też; __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: www.magdalirl.com.pl/

Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH
-
2010/04/22 21:25:42
MENOPAUZA, a zdrowie i seks.
__PODPOWIEDŹ:
BH.44.
KOBIETY w MENOPAUZIE muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw.
INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby MENOPAUZĘ lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem. Samopoczucie musi być wynikiem jedzenia czystego pożywienia, głównie bez TOKSYN i oczywiście nie powodującego; CUKRZYCY typu 2.

W menopauzie odżywianie to klucz do prawidłowej, prozdrowotnej EGZYSTENCJI. Dlatego ważne jest odkrycie dotyczące chleba przedstawione poniżej. Dzisiaj jest to w kraju absolutnie żywieniowy unikat.

Pomaga nam w tym mianowicie:
CHLEB typu KR-IRL, stabilizujący poziom cukru we krwi na wiele godzin.
Jemy bez większych zahamowań, SMACZNIE i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz BEZ UCZUCIA GŁODU.
Zmęczenie jest nam wtedy obce, a KREATYWNOŚĆ myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i szczuplejmy zatem !!

Takie odżywianie NIE JEST DROGIE, a wręcz WYJĄTKOWO TANIE; koszt 1 szt. mini chlebka to 18-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł.
Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB typu KR-IRL syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz., ELIMINUJE GŁÓD, gwarantując przy tym odżywienie BIOLOGICZNIE WZORCOWE !!
To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

Zobacz też;
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: www.magdalirl.com.pl/

Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH
-
2010/09/10 20:31:52
INDEKS GLIKEMICZNY. IG to błędy. IŻ to biologiczne REALIA !!
BH.508.
Zobacz też: MONTIGNAC w TVN.

Wpisz sobie w Google ____: myspace.com/441640023/blog

1. _ADRES_: www.myspace.com/441640023/blog

2. _ADRES_: www.myspace.com/441640023/blog?page=2

3. _ADRES_: www.ja.i.wcztery.lapy.pl/tag/NISKIE%20w%C4%99glowodany

-
2013/08/22 14:22:16
___________________________________________________________________________
ZOBACZ TAKŻE: NISKIE WĘGLOWODANY. (NEWS)
Niezbędna, kreatywna energia.

DOLEGLIWOŚCI. ELIMINACJA. *****
BH.49.
a._: forum.tvp.pl/index.php?topic=32574.msg345984#msg345984

ARTYKUŁ BH.548.
1._: www.instytutirl.com.pl/index3.php
2._: chatul.pl/forum/viewtopic.php?t=1449
3._: www.powitaminy.pl/artykuly/nowy_chleb.php

Biologia, medycyna.
BH.49./ + inne artykuły wg kolejności.

___________________________________________________________________________
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
blogi